5S in de huisartsenpraktijk: bij Huisartsenpraktijk Langbroek waren huisartsen en doktersassistenten iedere dag tijd kwijt aan het zoeken en bijvullen van voorraad. Er was behoefte aan overzicht en een duidelijke structuur in het voorraadbeheer, ook met het oog op de pensionering van de huisarts en de praktijkmanager. Een bestendige inrichting, zonder dat dat afhankelijk was van collega’s in de praktijk! Dat bereik je met 5S.
In deze huisartsenpraktijk werken twee huisartsen, een aantal doktersassistenten en praktijkondersteuners. De praktijk kende lean al wat langer en wilde dit meer in de praktijk toepassen. Vooral het voorraadbeheer was iets waar ze graag verbetering in wilden aanbrengen. Wij hebben ze in meerdere sessies begeleid om het voorraadbeheerproces met behulp van de 5S-methode zo in te richten dat het voor iedereen werkt.
Voor we aan de slag gingen met 5S in de huisartsenpraktijk, zijn we eerst gestart met een interactieve workshop voor het hele team. Dat was goed gefaciliteerd door de praktijk zelf, met een gezamenlijk diner en daarna een interactieve sessie over lean door Lean People. Door deze workshop zat het hele team goed op één lijn qua kennis over lean management en 5S, en hoe je dat in de praktijk toepast. Daarna zijn we met een kleinere groep aan de gang gegaan in sessies om te starten met het verbeteren van het proces voorraadbeheer.
Samen met het team hebben we een kick-off gedaan in de vorm van een workshop met onder andere de 5S-methode om je werkplek slim te organiseren.
Voordat we gingen verbeteren hebben we eerst het huidige proces voorraadbeheer in kaart gebracht.
De kasten zijn opnieuw ingedeeld en we hebben een visueel kanban systeem ingericht zodat materialen altijd op voorraad zijn en niemand misgrijpt.
Neem vooral contact op met ons als jij ook aan de slag wil met het verbeteren van voorraadbeheer door middel van 5S in de huisartsenpraktijk.
Kom in contact
Het resultaat van dit project is dat er een toekomstbestendig proces is ingericht om de voorraad te beheren, te controleren en te organiseren. Dat begint bij het bijvullen van de spreekkamers vanuit de centrale voorraad. Vervolgens hebben we kasten slim ingedeeld met kleuren en symbolen. Hierdoor is het gemakkelijk om het systeem op deze manier te behouden.
Ook hebben we een structuur ingericht waardoor het team continu blijft bespreken hoe het proces verloopt. Het komt wekelijks terug in de korte teambespreking: waar zijn we tevreden mee? Waar lopen we tegenaan of wat missen we? Wat kan er nog verder verbeterd worden? Hiermee optimaliseer je in de eerste maanden het proces verder door. Het toepassen van 5S in de huisartsenpraktijk is dan ook niet ‘af’ na de implementatiefase, maar juist iets dat je als team met elkaar blijft optimaliseren!
Door de 5S-methode is er overzicht gecreëerd in het voorraadbeheer.
Een visuele indeling die voor het hele team werkt.
Het team is enthousiast met lean aan de slag om andere processen te verbeteren.
Wil ook aan de slag met 5S in de huisartsenpraktijk, zodat je geen tijd meer verspilt aan zoeken? Of ben je op zoek naar andere manieren om het werken in de praktijk te verbeteren? Lean People heeft veel ervaring in de huisartsenpraktijk, bij de RHO’s en op de spoedposten. Wil je meer weten over onze projecten? We komen graag kennismaken om te kijken wat we voor jullie kunnen betekenen!